registrovat se  


Kurzy a školení - nabídka kurzů a školení - detail kurzu

Neplnění vyživovací povinnosti k nezaopatřenému dítěti, včetně náhradního výživného v praxi sociální pracovníka

Kód kurzu: 5225064
Datum konání: 27.6.2025
Čas: 9:00 do 14:00
Prezence začíná 30 minut před začátkem kurzu.
Místo konání: Hotel Central
nám. Republiky 358/33, 301 00 Plzeň - Podrobné informace
Lektor: Mgr. Dagmar Ducháčková, MPA

Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Žamberk

Vystudovala obor Sociální politika a sociální práce se zaměřením na personální management na Masarykově univerzitě v Brně. Působí jako sociální pracovník OSPOD, poradce pro národnostní menšiny a  manažer prevence kriminality.

Lektor 2: Mgr. Jitka Černá, MSc.
  • Lektorka vykonává funkci vedoucí oddělení státní sociální podpory, dávek pěstounské péče a hmotné nouze na ÚP ČR.
  • Má 20 let praxe v lektorské činnosti v oblasti sociálního zabezpečení ČR. 
Akreditovaná společnost u: MPSV ČR - Kombinovaná (číslo akreditace A2025/0411-SP/VP)
Kritérium pro udělení osvědčení účastníkovi je absolvování kurzu v celém rozsahu.
Cena kurzu: 2500,- Kč
Akreditované kurzy u naší společnosti jsou osvobozeny od DPH podle §57 odst. 1 písm. d) zákona č. 235/2004 Sb., o DPH ve znění pozdějších předpisů.
V ceně prezenčního kurzu je zahrnuto občerstvení a školicí materiál.
Organizuje pobočka: Plzeň - Podrobnosti o pobočce VCVS ČR
Anotace:
Kurz je určen sociálním pracovníkům obecních a krajských úřadů, orgánů sociálně-právní ochrany dětí, úřadům práce a dalším poskytovatelům, kteří potřebují získat aktuální informace o neplacení výživného a dávce Náhradní výživné. Cílem semináře je poskytnout účastníkům aktuální přehled o problematice vyživovací povinnosti pro nezaopatřené dítě. Výklad je provázán s ostatní legislativou (občanský zákoník, zákon o státní sociální podpoře, zákon o pomoci v hmotné nouzi, zákon o životním a existenčním minimu, zákon o sociálněprávní ochraně dětí, exekuční řád), s rozhodováním Ústavního soudu či se stanovisky veřejného ochránce práv. Nejčastější situace, které se vyskytují při provádění zákona o náhradním výživném včetně řešení specifických situací osob, budou v průběhu semináře přiblíženy pomocí kazuistik a případových studií. Nedílnou součástí semináře budou změny související legislativy, které sociální pracovník při poskytováníporadenství ohledně vymahatelnosti stanovené vyživovací povinnosti využívá.  
 
Druh: základní
 
Obsah: vyživovací povinnost, neplnění, náhradní výživné, kazuistiky 
Cíle kurzu:
Cílem vzdělávacího semináře je podrobný vhled do problematiky neplnění vyživovací povinnosti rodiče či jiné osoby povinné výživou, včetně možnosti využití nepojistné sociální dávky náhradního výživného. Sociální pracovníci si prohloubí orientaci nejen v platné legislativě, ale i v konkrétních soudních rozhodnutích a příkladech praxe, které budou spolu s lektorkami sdílet.
Program:

1. Úvod

  • Úvod, představení lektorek a účastníků, očekávání

2. Vyživovací povinnost k nezaopatřeným dětem

  • Základní pojmy – nezletilé dítě, nezaopatřené dítě, osoba povinná výživou, kdy rozhoduje soud o výživném, jak se určuje výživné, vyživovací povinnost, peněžní plnění výživného, nepeněžní plnění výživného, změna výživného.

3. Neplnění vyživovací povinnosti k nezaopatřeným dětem

  • Základní pojmy – neplnění vyživovací povinnosti, exekuční titul, návrh na nařízení výkonu rozhodnutí, srážky ze mzdy, postižení peněz na účtu v bance, zabavení a prodej věci, vzory návrhů, exekuční návrh u exekutora, seznam exekutorů, náhradní výživné, neplnění vyživovací povinnosti, zanedbání povinné výživy, trestní oznámení pro neplacení výživného, nucený výkon exekučních titulů, úprava exekuce pozastavením řidičského oprávnění, poradenství orgánu sociálně-právní ochrany dětí, pobyt neplatícího rodiče v zahraničí.

4. Náhradní výživné

  • Základní pojmy – co je náhradní výživné, pro koho je určeno, oprávněná osoba, neodůvodnitelná zátěž systému, nárok na náhradní výživné, správní řízení o náhradním výživném, žádost a povinné přílohy, výše náhradního výživného, doba vyplácení, zastavení výplaty, odnětí výplaty, přechod pohledávky.

5. Kazuistiky, případové studie, sdílení zkušeností

  • Kazuistiky, případové studie, sdílení zkušeností, chystané změny právních předpisů, rozhodování Ústavního soudu, stanoviska Veřejného ochránce práv – nejčastější problémy, které se vyskytují v dané problematice a jejich řešení. Kazuistiky z bohaté praxe lektorek a sdílení zkušeností účastníků.
  • Otázky a odpovědi k probíranému tématu.

6. Závěr

  • Závěr, shrnutí.

VCVS ČR, o.p.s. je jako vzdělávací instituce akreditována u Ministerstva vnitra ČR pod číslem AK/I-2/2012 je držitelem celé řady akreditovaných vzdělávacích programů u Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

 

Číslo účtu společnosti Vzdělávací centrum pro veřejnou správu ČR, o.p.s. je 107-9276630207/0100 (Komerční banka a.s.).